Власники собак часто зустрічаються з життєвими ситуаціями, за яких, на їхню думку, собаці слід дати проносне.


Проносне для собак: основне

Головне при підборі будь-якого лікарського засобу - порівняти можливу шкоду і побічні впливи від його використання з передбачуваною користю. Тож якими ж бувають проносні препарати, що використовуються для собак?
1. Пероральні (даються тварині в суміші з їжею або випаюються; це можуть бути суспензії, розчини, олії);
2. Ректальні (вводяться у пряму кишку, це можуть бути ректальні супозиторії, клізми лікарські, очисні, мікроклізми).
Причини запорів у собак
• Найчастіше запор у собак провокують похибки в дієті. При непродуманому харчуванні кістковими продуктами (наприклад, згодовуванні варених кісток), раптовій зміні меню з промислових кормів на натуральні, годівлі одним м'ясом може з'явитися хронічний неускладнений запор, лікування якого в побутових умовах цілком можливо. І основою такого лікування буде насамперед коригування дієти.
Головними ознаками подібних станів, при яких можна спробувати впоратися із запором самостійно, стане відсутність випорожнення протягом більшого, ніж зазвичай, періоду, позиви на дефекацію (собака приймає властиву позу, тужиться), проте не результативно. Якщо загальний стан пса при цьому хороший, апетит і активність не змінилися, ознак нездужання (зміна ходи, вимушена поза, дискомфорт при обмацуванні живота) немає, але можна почати лікування вдома. У цьому випадку необхідно зняти провокуючий фактор та застосовувати проносний препарат. Як правило при такій ситуації застосовують речовини на основі лактулози ("Лактулоза", "Дюфалак", "Лактусан"). Якщо затримка стулу більше доби, а вказана допомога нерезультативна, у такому випадку необхідно звернутися за ветеринарною допомогою.
• Частим фактором запору у собаки є поїдання або випадкове ковтання нехарчових предметів. Це можуть бути випадково проковтнуті при розгризанні тріски, частини кісток, іграшки. При розладах харчової поведінки собака може навмисно з'їдати каміння, палички, текстильні вироби, папір, поліетилен, кісточки від ягід та багато іншого.
У такій ситуації теж можна допомогти вдома, якщо об'єкт, що викликав проблему, не гострий, не токсичний, а загальний стан тварини не змінився. У жодному разі не можна застосовувати проносні засоби, що форсують перистальтику кишечника. Як перша допомога при проковтуванні стороннього об'єкта підійде вазелінове масло, проте не забувайте, що ризик обструкції або перфорації кишечника виключати не можна, і питання постійно вимагає як мінімум консультації з ветеринарним лікарем. Вже після того, як лікар дізнається обставини того, що сталося, він зможе скласти план наступних дій.
• Зневоднення будь-якої етіології може бути фактором розвитку щільних та сухих калових мас і бути фактором їх утрудненого відходження. У такій ситуації слід ввести величезну кількість рідини, нагодувати вологою їжею, можна скористатися місцевими засобами для спорожнення кишкового тракту (мікроклізму, свічки).
• Стани, пов'язані зі зниженням перистальтики кишечника. Подібні труднощі можуть бути обумовлені інфекцією, інтоксикацією, неврологічною проблемою, травмою та постійно вимагають участі спеціаліста. Захворювання печінки та нирок, онкологічні хвороби можуть супроводжуватися зниженням перистальтики. Найчастіше подібні стани вимагають призначення речовин на основі лактулоз. Важливо не забувати, що діабет, кровотеча шлунково-кишкового тракту вважаються безпосереднім протипоказанням до призначення проносних цього ряду.
• Біль при дефекації - наприклад, через травму в області ануса або абсцесу параанальних залоз, може бути фактором затримки випорожнень і скупчення щільних калових мас на виході.
• Новоутворення в кишечнику, атрезія анусу можуть механічно заважати виходу калу.

 


Показання для проносного
 

• Інтервал між дефекаціями виріс у два рази без зміни меню;
• Собака при вас проковтнув маленький, не гострий, але неїстівний предмет;
• Ненажерливість.
Протипоказаннями до використання проносних є недіагностована ректальна кровотеча, супутнє блювання, інвагінація, обструкція кишечника, перфорація його стінок.
Без призначення ветеринарного лікаря не можна використовувати при паліативній допомозі, захворювання печінки та нирок, новоутвореннях шлунково-кишкового тракту, вагітності, діабеті, ситуаціях, якщо собака з цієї чи іншої причини не може прийняти позу для дефекації.

Різновиди лікарських речовин:
1. Препарати, що містять лактулозу ("Лактулоза", "Дюфалак", "Лактусан", інші);
2. Препарати, що включають мінеральну олію (вазелінову олію);
3. Мікроклізми (комбіновані препарати – наприклад, "Мікролакс");
4. Ректальні супозиторії (гліцеринові);
5. Клізми (лікарські, що очищають).


Речовини, що містять лактулозу

Речовини на основі лактулози використовуються для регуляції фізіологічного ритму спорожнення товстої кишки, розм'якшення випорожнень. Вони мають гіперосмотичну проносну дію. Після прийому внутрішньо ліки досягають до товстого кишечника в незміненому вигляді, де розщеплюється кишковою флорою.
Протипоказання - неуточнена кишкова кровотеча, непрохідність, перфорація або загроза перфорації ШКТ, цукровий діабет, висока чутливість до будь-якої складової речовини.
Як правило речовини даної категорії призначають, якщо розм'якшити стілець необхідно на тривалий час, проблема постійна.


Речовини, що містять вазелінове масло

Мінеральне масло (вазелінове) може використовуватися при запорах як перорально, так і у складі клізми, що очищає. При прийомі внутрішньо розм'якшує калові маси, виявляє незначну стимулюючу дію на моторику тонкого кишечника, змащує стінки та вміст, не всмоктується. Головне показання для використання - заковтування нехарчових предметів, ненажерливість, ситуації, якщо необхідно зменшити всмоктування в кишечнику. Тому і протипоказаний тривалий прийом. Дуже важливо при впаювання вазелінового масла стежити, щоб собака його не вдихнула, так як це може спричинити дуже важку аспіраційну пневмонію.

 

Мікроклізми

Мікроклізми (мікролакс і аналоги) - комбіновані речовини. Натрію цитрат - пептизатор, який виганяє пов'язану воду, що міститься в екскрементних масах. Натрію лаурилсульфоацетат розріджує вміст кишечника. Сорбіт збільшує проносну дію шляхом стимуляції надходження води до кишечника. Збільшення кількості води за рахунок пептизації та розрідження сприяє розм'якшенню калових мас та полегшує процес спорожнення кишечника. Діє практично відразу після введення, протипоказань мінімум за рахунок місцевого впливу – це травми, новоутворення прямої кишки та анального сфінктера.

 

Ректальні супозиторії

Як правило це свічки з гліцерином. Проносний засіб для місцевого використання. Зберігати необхідно завжди лише у холодильнику, вводиться глибоко у пряму кишку. Для собак дрібних порід допустиме розрізання свічки вздовж. Виявляє легку подразнюючу дію на слизову оболонку прямої кишки і мимоволі стимулює перистальтику. Сприяє розм'якшенню калових мас, їх евакуації, тому логічно вводити медпрепарат і одночасно виводити улюбленця на прогулянку. Протипоказання – травми, запальні хвороби та пухлини прямої кишки; висока сприйнятливість до гліцеролу.


Клізми

Клізма для собаки – складна процедура. Вони бувають лікарські та очищаючі. При запорах зазвичай використовують очисні клізми. У складі може бути вода, вазелінове масло, різноманітні антисептики (дуже слабкий розчин марганцівки, фурациліна, відвар ромашки). Процедура неприємна, навіть болюча, в домашніх умовах проводити її не рекомендовано.


Проносне для цуценят

Цуценята, як і всі без винятку дитинчата, більш чутлива категорія пацієнтів. Дуже часто, якщо власнику здається, що цуценяті потрібні ліки, це не так. Наприклад, високе газоутворення може викликати стабільні нерезультативні позиви до дефекації. Вроджені патології (атрезія анусу) можуть робити дефекацію неможливою. У сук зустрічається ректовагінальна фістула - порушення розвитку, при якій пов'язані піхва і пряма кишка.
При проковтуванні нехарчових предметів (фрагментів іграшок, вандалізм), обжерливості цуценятам рекомендовано вазелінове масло.
За будь-якої ознаки погіршення загального стану (зниження активності, нудота, кашель) необхідно негайно звернутися до ветеринарного лікаря. Окремо слід зазначити практику, коли ліки даються разом із препаратом для дегельмінтизації. Потрібно підкреслити, що робити цього в жодному разі не можна, якщо ваш ветеринарний лікар не дав іншої рекомендації, оскільки речовини від гельмінтів діють системно, а проносні засоби можуть впливати на їх всмоктування.


Профілактика запорів

Запор – такий стан організму пса, профілактика якого більш ніж можлива і може бути результативною.
Відповідний режим напування дуже важливий для процесу травлення. У собаки завжди має бути у доступі чиста питна вода, особливо важливо це для тварин, які харчуються промисловими сухими кормами.
Дуже важливо годувати собаку грамотно, меню має бути збалансованим, підходити безпосередньо вашому улюбленцю.
Харчування одним тільки м'ясом може спричинити постійний запор. Якщо обсяг харчової грудки невеликий і в меню мало клітковини, стул стає рідкісним, міцні калові маси можуть накопичуватися на виході.
Згодовування кісток (як джерело кальцію та інших мікроелементів) з дієтологічної точки зору припустимо, але з точки зору терапії небезпечно, і подібні ризики, як обструкція кишечника кісткою, каловий завал або перфорація стінки шлунка або кишечника, не виправдовують тієї мізерної частини мікроелементів, що з кісток засвоїться. Особливу небезпеку представляють трубчасті кістки, варені.
Застосування безпечних іграшок дуже важливе. Палиці, шишки, дитячі плюшеві іграшки можуть бути розгризені, а їх частини проковтнуті.
Психологічний комфорт пса, недопущення вандалізму, стереотипії, поїдання нехарчових предметів вважаються важливими аспектами профілактики захворювання травної системи та запорів.
Навчання пса та носіння намордника вбережуть улюбленця від підбору харчових та нехарчових предметів, які чекають його на вулиці, особливо в умовах міста.
Виконання цих простих правил дозволить зменшити загрозу розвитку запорів у собаки.

Препарати для собак і кішок можна знайти на сайті БЕЛВЕТ в розділі ВЕТАПТЕКА.