Демодекоз у кішок – це досить унікальне паразитарне захворювання. Причиною захворювання вважаються кліщі двох різновидів – Demodex gatoi та Demodex cati, при цьому для кожного з них характерні свої особливості перебігу. Захворювання може бути осередковим (окремі зони ураження) або генералізованим (широким).


Демодекоз у кішок - головні відомості
 

• Рідкісне паразитарне захворювання кішок;
• На даний момент описані 2 типи кліща – Demodex gatoi та Demodex cati, характерні риси яких значно відрізняються;
• Основні ознаки демодекозу: свербіж, зони облисіння, виражене хвилювання;
• Діагноз ставиться шляхом мікроскопії;
• Найпрогресивнішим методом лікування вважається використання крапель на холку на основі флураланера;
• Профілактика полягає у недопущенні тісного утримання тварин та дотриманні зоогігієнічних норм їх утримання.

 

Ознаки захворювання
 

Ознаки демодекозу у котів можуть бути різними. При осередковому (локалізованому) ураженні можуть відзначатися сверблячі отити або зони облисіння з почервонінням шкіри, які можуть потім покриватися сухими скоринками. Найчастіше осередкові ураження зустрічаються навколо очей, на голові та на шиї. При генералізованому ураженні спостерігається подразнення від сильно вираженого (при захворюванні Demodex gatoi) до слабко вираженого (при захворюванні на Demodex cati). При цьому фіксують великі вогнища облисіння, які часто охоплюють весь тулуб кішки.
Потрібно виділити, що Demodex gatoi вважається дуже заразним для інших кішок, а Demodex cati пов'язаний зі станом сильної імуносупресії кішки (через наявність у кішки вірусного імунодефіциту, злоякісної пухлини, а також використання гормональних речовин) і не передається іншим кішкам.

 

ДіагностикаДемодекоз у кішок потрібно відрізняти від подібних хвороб, як дерматофітія (грибкове ураження шкіри), бактеріальний фолікуліт, харчова алергія, алергічний блошиний дерматит, психогенна алопеція, контактний дерматит, атопічний дерматит та інших різновидів кліщових інфекцій.
Головний метод встановлення діагнозу, враховуючи мініатюрні розміри цього кліща, - це мікроскопія. З метою виявлення демодекозу у кішок беруться численні глибокі та поверхневі зіскрібки. На жаль, беручи до уваги, що під час грумінгу кішка може ковтати паразитів, їх не завжди виходить виявити в зіскрібках. У таких випадках можна спробувати знайти кліща у фекаліях шляхом флотації. Крім того, при підозрі на хворобу, але негативних результатах аналізів раціонально проведення пробного лікування.
Встановити певний тип демодекозу у кота можливо тільки шляхом мікроскопії, так як різні різновиди кліща значно відрізняються на вигляд.

 

Лікування

1. При інвазії демодексом gatoi важлива обробка всіх кішок в контакті, навіть якщо у них немає клінічних ознак захворювання.
2. Раніше головним способом лікування демодекозу у кота вважалася обробка тварин розчином 2%-ного сірчистого вапна (лайм сульфур). Однак така обробка досить тяжка для кішок, а безпосередньо розчин дуже неприємно пахне.
3. Ефективне використання ін'єкційних форм івермектину (курс і дозу може підібрати тільки ветеринарний лікар!).
4. Досить результативно лікувати демодекоз у кішки шляхом використання крапель на холку на основі моксидектину 1 раз на тиждень, всього потрібно 10 обробок.
5. Найбільш прогресивним та нешкідливим лікуванням демодекозу у кішок є використання крапель на холку на основі флураланера.
Обробка довкілля при цьому захворюванні не важлива, оскільки цей паразит поза організмом тварини живе недовго.

 

Профілактика

Профілактика демодекозу у кішок залежить від типу паразиту.
Для запобігання інфікування кішки демодексом типу gatoi слід не дозволяти тісного утримання, обов'язково поміщати новоприбулих тварин на карантин і обробляти всіх кішок, що беруть участь у виставках, інсектоакарицидними речовинами.

Запобігання зараженню демодексом виду cati значно складніше. Так як демодекоз у кішок може сформуватися на тлі аутоімунного захворювання або збільшення пухлини, допомогти вихованцю можливо тільки при забезпеченні якісного догляду та харчування. Важливо не дозволяти безконтрольних прогулянок кішок на вулиці, щоб уникнути інфікування вірусом імунодефіциту кішок, який зазвичай переходить від хворих тварин з кров'ю та слиною під час бійок. Крім того постійно з великою обережністю необхідно ставитися до тривалих курсів лікування гормональними речовинами.
Препарати для тварин можна знайти на сайті БЕЛВЕТ у розділі ВЕТАПТЕКА