Мастит у собаки - запалення молочних залоз, яке, як правило, проявляється у вигляді хворобливих ущільнень в ділянці живота та грудей. Причиною може бути інфекційне захворювання, застій молока, переохолодження, травми, пухлини та гормональні патології. Молочні залози добре іннервуються, тому їх нагноєння викликає сильне занепокоєння у сук.


Мастит у собаки: основне
 

• Мастит – запалення молочної залози у собак;
• Причиною може бути порушення відтоку молока, інфекції, травми, гормонні патології;
• Основні ознаки: набряк та біль у ділянці молочних залоз, зміна консистенції та кольору молока;
• Діагностика включає огляд лікаря, лабораторні дослідження молока, в деяких випадках УЗД та аналізи крові;
• Для лікування маститу у собак застосовується регулярне зціджування молока, масування, місцеві мазі з протизапальними компонентами, знеболювальні, антибіотики тощо. У кожному випадку терапія має бути підібрана персонально;
• Профілактика полягає у постійних оглядах, дотриманні заходів гігієни.


Причини хвороби

Мастити найчастіше виникають у собак, що годують, а в деяких випадках хвороба може з'являтися і без лактації. Причиною можуть стати:
• Надмірна лактація. Якщо молоко продукується у великих кількостях і при цьому не зціджується, це призводить до застоїв і запалення.
• Неправильне, дуже швидке відлучення цуценят. Молочні залози виробляють певний обсяг молока; якщо швидко зупинити годування цуценят, молочко буде застоюватися і, з великою можливістю, з'явиться запалення.
- Травма. Улюблениця може поранитися під час прогулянки, вдаритися, її може покусати комаха.
- Системні інфекції. Численні інфекції розносяться організмом з кровотоком. Безумовно, бактерії можуть проникати в молочні залози та викликати там запальний процес.
• Хибна щенність. Це гормональне порушення, при якому у собаки в організмі відбуваються зміни, начебто вона вагітна. Через 50-60 діб після тічки може настати лактація, проте щенят немає, і молочко застоюється, що призводить до маститу.
• Переохолодження. Запалення може виникнути, якщо улюблениця часто лежить на холодних поверхнях або знаходиться в холодному вольєрі.
• Анатомічні особливості. Персональні характерні риси, зрозуміло, також відіграють важливу роль. У улюблениці можуть бути дефекти структури сосків, зменшення молочних проток.
• Пухлини. Новоутворення можуть формуватися як у самій молочній залозі, так і в органах, що розташовуються поруч. Найчастіше вони супроводжуються некрозом (відмиранням тканин) та запаленням молочної залози. Крім того вони можуть стискати молочні протоки і самі залози.

Ознаки маститу

 


Ознаки маститу та інтенсивність симптомів можуть дуже відрізнятися залежно від серйозності хвороби, її тривалості та причини.
Потрібно звернути увагу на такі ознаки:
• Набряк, почервоніння та болючість у ділянці молочних залоз.
• Під час маститу у собаки в області молочних залоз утворюються ущільнення. Спочатку залози просто збільшуються в обсягах, але в міру формування захворювання стають щільнішими.
• Зміна кольору та консистенції молока. Молоко може бути щільнішим або, навпаки, рідкішим, у ньому можуть виникнути пластівці, домішки крові. Колір, залежно від типу запалення, може бути зеленим, жовтим чи коричневим. Молоко може одержати неприємний запах.
• Недуг у цуценят. Через те, що молоко зіпсоване, щенята стають млявими, можуть утримуватися від їжі, найчастіше настає діарея.
• Відсутність зацікавленості цуценят чи ворожість стосовно них. Годування викликає у собаки сильний біль, і вона уникає контакту із щенятами або навіть може огризатися на них.

Додатково до ознак маститу можуть додатись такі загальні ознаки, як:
• млявість;
• Гарячка;
• Діарея/блювота;
• Зниження апетиту чи відмова від їжі.


Діагностика

Насамперед необхідний огляд ветеринарного лікаря. Підозрювати мастит і навіть встановити цей діагноз лікар зможе на прийомі. Але для того, щоб дізнатися першопричину також вибрати найкращу схему лікування, знадобляться аналізи і, можливо, УЗД:
• Клінічний аналіз крові допоможе зрозуміти, наскільки критично протікає запальний процес.
• Цитологія та фарбування молока за Грамом. Важливо проводити окремо вивчення кожної молочної залози, оскільки запалення може розширюватися ними з різною інтенсивністю. Досить часто відбувається, що запалюється лише кілька молочних пакетів (наприклад, при травмі), а інші залози здорові, до них навіть можна підпускати щенят.
• УЗД молочних залоз. При об'ємних ущільненнях може знадобитися дослідження, в такий спосіб вдасться зрозуміти, чи не почали утворюватися порожнини, які слід лікувати хірургічно.

Лікування маститу у собак


Чим і як лікувати мастит у собаки, залежатиме від того, як далеко зайшов хворобливий процес, а також причини хвороби.
Для лікування можуть бути вжиті відповідні заходи:
• Масаж молочних залоз, зціджування молока. Для адекватного відтоку та уникнення застою рекомендовано обережно зціджувати молочко. Необхідно робити це дуже акуратно, тому що улюблениці боляче, коли ви чіпаєте запалені молочні пакети.
• Мазі з протизапальними компонентами та антибіотиками. Препарати призначаються для полегшення ознак болю та боротьби з поверхневою інфекцією. Крім того мазі запобігають повторному зараженню мікрофлорою з поверхні сосків.
Системні антибіотики. Препарати призначаються вигляді таблеток чи уколів. Підбір антибіотика залежатиме від результату аналізу крові та молока.
• Знеболюючі системно. Призначаються внутрішньо чи ін'єкціях. Потрібні для знеболювання чи зменшення температури при лихоманці.
• Препарати для припинення лактації. Є речовини, що закінчують лактацію, — на ранніх стадіях маститу дуже результативно. Однак доза та тривалість курсу мають бути обрані персонально, залежно від інтенсивності лактації та серйозності запального процесу. У певних випадках їхнє використання протипоказане.
- Хірургічне лікування. У деяких випадках мастити призводять до розвитку патологічних порожнин у собак (абсцеси, гематоми, лімфоекстравазат), у подібних випадках необхідний розтин цих порожнин, усунення хворобливої ​​рідини, промивання порожнини. При утворенні пухлин чи зон некрозу (відмирання тканин) потрібне хірургічне видалення уражених зон і навіть повністю молочної залози.
• Певний питний режим та раціон. Для зменшення вироблення молока на якийсь період знадобиться обмежити улюбленця у воді та у конкретних поживних речовинах. У деяких випадках необхідно навіть витримати голодну дієту. Однак цей захід повинен порекомендувати ветеринарний лікар, оскільки не завжди мастит пов'язаний із зайвою лактацією. У деяких випадках обмеження в їжі та воді може погіршити обстановку.
• Переведення цуценят на штучне вигодовування. При маститі молочко буде небезпечним для дітей. Під час запалення необхідно перевести цуценят на штучне вигодовування або знайти для них собаку-годувальницю. У деяких випадках дозволяється, щоб цуценята отримували молоко зі здорових залоз, при цьому уражені молочні пакети закривають тканиною/попоною або заклеюють пластиром. Однак подібне харчування припустимо тільки у випадку, якщо мастит не інфекційний (наприклад, при травмі або анатомічних особливостях собаки).


Профілактика

Будь-якиу хворобу легше уникнути, ніж лікувати. Якщо ваш собака іноді страждає такою патологією, як помилкова щенність, необхідно обговорити з лікарем необхідність стерилізації або звернутися на прийом до лікаря-репродуктолога.
Слід постійно розглядати живіт і груди улюблениці, при різних відхиленнях звертатися до лікаря відразу. Процес запалення може дуже швидко посилюватись.
Цуценятам слід стригти пазурі. Підстилку необхідно постійно міняти. Після прогулянки ретельно промивати шерсть біля молочних залоз.
Утримувати собаку потрібно на теплій та м'якій підстилці. Якщо улюбленець живе у вольєрі, необхідно серйозно подумати про теплу будку і хорошу підстилку в ній.
Різні травми / подряпини необхідно відразу ж обробити антисептиком (мірамістин, водний розчин хлоргексидину) і звернутися до лікарні.
У будь-якому випадку, що робити при маститі у собаки, має вирішувати ветеринарний лікар.

Препарати для ваших тварин можна знайти на сайті БЕЛВЕТ в розділі ВЕТАПТЕКА