Кастрація і стерилізація - мабуть, одна з найвідоміших операцій, що виконується ветеринарними лікарями.
Про те, що кастрація потрібна абсолютно всім тваринам, які не представляють племінну цінність, ми говорити не будемо, це і так очевидно. Кастрація не тільки потрібна, а й гуманна по відношенню до братів наших менших - це єдиний із способів контролювання популяції бездоглядних та диких тварин і корекції поведінкових проблем.
Однак на сьогоднішній день ми поговоримо про ранню кастрацію.
Багато хто з нас чув, те що каструвати котів і кішок потрібно  переважно до настання статевого дозрівання в 7-9 місяців, але в останнє десятиліття все більше доводиться чути і зустрічатися з ранньою кастрацією котів і кішок. Практично немає наукових відомостей щодо відповідного віку кастрації котів чи собак. Так звідки взявся вік 7-9 місяців?
По-перше, це зручно ветеринарам. До цього віку статеві органи у пацієнта вже в достатній мірі сформовані і лікар з легкістю  може провести процедуру.
По-друге, простіше розрахувати дозу наркозу.
Ну і по-третє, банальна непоінформованість і невміння. Так-так, численні ветеринарні лікарі просто побоюються каструвати маленьких кошенят і цуценят, просто тому що цьому не навчалися і жодного разу раніше цього не робили.
Передчасна кастрація кошенят бере свої витоки з США, де існує закон про те, що передати тварину з притулку в нове житло можливо лише кастрованим або ж стерилізованим. Чекати до 9 місяців, для того щоб виконати кастрацію, дуже довгий час, і шанси влаштувати подібних тварин значно менші. З цієї причини тварин у притулках кастрували у віці 8-16 тижнів.
У 1993 р Американська ветеринарна медична академія радила ранню (у віці 8-16 тижнів) кастрацію / стерилізацію собак і кішок з метою контролювання чисельності їх популяцій. З 1993 р Американська асоціація ветеринарних клінік і Американський коледж з вивчення репродукції тварин також затвердили положення про ранню кастрацію.
Отже, які упередження проти ранньої кастрації постійно доводиться чути
• Кошенята, яких кастрували у віці 2,5-3 місяців не виростуть.
Це абсолютно не так. Кошенята, кастровані у віці 8-16 тижнів, в дорослому віці нічим не відрізняються від кошенят, кастрованих в більш пізній період, а в деяких випадках виростають і більше. Затримка окостеніння епіфізарних хрящів відзначається абсолютно у всіх кастрованих котів і кішок, незалежно від періоду кастрації.
• Після ранньої кастрації з'являється загроза формування захворювань сечостатевої системи.
Дослідження, що проводяться останні 10 років, виявили необгрунтованість такого роду помилок. Абсолютно ясно, те що хвороби нижнього відділу сечостатевої системи не пов'язані з ранньої кастрацією, але якимось чином залежать від цілого ряду чинників, в тому числі харчування.
• Кошенята, кастровані в ранньому віці, мають схильність до ожиріння
Ще одне безпідставне твердження. Ожиріння також залежить від великої кількості факторів: дієти, фізичних навантажень, породних особливостей, статусного положення тварини. Дослідження (Root, Johnston, Olson, 1996 г.), що проводяться серед некастрованних тварин і тварин, кастрованих в ранньому і звичайному віці виявили, те що кастрати потребують меншої кількості калорій, і ожиріння може бути пов'язане з переїданням. Коти, кастровані незалежно від віку, потребують калорій на 28% менше, ніж некастровані коти, а кастровані коти - на 33% менше, ніж некастровані кішки. Фізичне формування котів андрогенно залежне. З цієї причини зниження м'язової маси буде відбуватися незалежно від того, коли коти кастровані.
Які ж плюси ранньої кастрації котів і кішок?
• Тканини молодих кошенят і цуценят мають високу регенерацією. Всі без винятку післяопераційні шви затягуються швидше.
• Анестезії і інших речовин необхідно менше, сама процедура протікає швидше за часом.
• Практично відсутні післяопераційні ускладнення.
• Під час процедури кровотечі у молодих тварин вкрай незначні
• Період реабілітації для молодих тварин значно менше, ніж для більш старших котів і кішок.
• При кастрації до першої тічки небезпека розвитку раку молочної залози знижуються на 96% !!! Кастрація до 4-місячного віку забезпечує відсутність першої тічки, що істотно зменшує загрозу розвитку пухлинних новоутворень молочних залоз.

Багато заводчиків породистих тварин практикують ранню кастрацію власних кошенят і цуценят. З якої причини? Відповідь очевидна. Власник не здатний гарантувати, те що новий власник буде слідувати його порадам і каструє кота або кішку. Дуже часто кошенята, продані під кастрацію, ростуть, в'яжуться і народжують потомство. З точки зору племінного розведення це неприйнятно. Тому якщо ви приймете рішення придбати породисте кошеня, практично напевно воно буде вже кастроване. І це абсолютно правильно!

Безумовно, як кожна операція, рання кастрація несе певні небезпеки. Перед операцією необхідно вжити таких запобіжних заходів: правильно підібрати анестетики, обмежувати вплив стресових факторів, тримати всіх кошенят з посліду разом, контролювати глікемію і температуру тіла. При дотриманні даних умов відновний період у кошенят пройде швидше, ніж у дорослих.

Висновки про ранню кастрації котів і кішок.

Рання кастрація може бути широко рекомендована, оскільки має кілька переваг перед кастрацією старших тварин.

Мінуси від кастрації і стерилізації у віці менше 6 місяців не підтверджуються науковими дослідженнями і є скоріше життєвими міфами і упередженнями.

Ветеринарні препарати Ви можете знайти на сайті Белвет