Через мастит (запалення молочних залоз) фермери зазнають найбільших втрат в надоях.
Корова на довгий час виходить зі списку удійності, а відновлення її удійності вимагає часу і витрат на ліки. Навіть після проведеного лікування, молоко ще певний час не підходить для реалізації - в ньому присутні медикаменти.
Причини виникнення маститу в більшості випадків, мастит з'являється з вини самого власника - десь була допущена помилка, за яку доводиться розплачуватися тварині. Запалення, найчастіше, з'являється на тлі зниження імунітету. Корова особливо слабка вже після отелення, і будь-який провокуючий фактор може бути фатальним. У 85% випадків запалення з'являється через проникнення в організм хвороботворних мікроорганізмів - стрептококів, стафілококів, кишкової палички тощо, через рани, сосочного канали та інші органи.
Причиною виникнення маститу може бути:
• порушення умов утримання: низькі температури - запалення може наступити через переохолодження; невідповідність мікроклімату санітарним нормам; вогкість і холод у хліві, антисанітарні умови;
• порушення техніки та правил доїння: невиконання гігієнічних вимог при підготовці вимені до доїння; корова не раздояна; молочні залози спустошуються не в повному обсязі - в залишковому молоці, що  давить на паренхіму молочної залози, розмножуються патогенні бактерії;
• захворіти на мастит більше можливостей у тварини, що одержує мінімальне харчування, яке призводить до ослаблення імунітету.
• ускладнення після пологів: затримався послід; ендометрит. Наявність травм, тріщин на сосках або укусів комах.
• травмування корів через конфлікти - якщо тварини вигулюються без прив'язі.
Ускладнення після лікування - як правило їх викликають тетрациклінові антибіотики.
У мастита велика кількість форм і проявів - перебіг захворювання може бути різним. Але при будь-якому вигляді хвороби є схожі ознаки: Тварина пригнічена. Зникає апетит. На вимені набряк. У нього підвищена температура. Вим'я збільшується в об'ємі - все або тільки деякі частки. При пальпації - хворобливість. Може піднятися температура всього тулуба. У молока змінена консистенція. За присмаком і кольором воно відрізняється від звичайного - в ньому часто є кров або гній. Якщо промацати вим'я, можливо визначити наявність вузлів і ущільнень. Є форми маститу, при яких у тварини змінюється колір молочних залоз - вони стають плямистими. Уважні скотарі можуть виявити проблему на початкових стадіях, не чекаючи, до тих пір поки у корови роздується вим'я і підніметься температура. Ризик хвороби збільшується після отелення і на 1-2 місяці тільності. Про мастит можуть просигналізувати такі ознаки: почервонів сосок. На початку сдоювання в молоці видні сліди пластівців або сирних кульок. Згодом - якщо не лікувати захворювання, з залоз спостерігається виділення тягучого секрету.
Для того щоб лікування було ефективним, важливо не тільки виявити запалення вчасно, але і грамотно визначити його тип. Зробити це можливо, грунтуючись на симптоматиці і результатах аналізів.
Клінічний. При клінічній формі маститу вим'я твердне і набухає, в ділянці ураження воно стає гарячим. Симптоми залежать від рівня тяжкості хвороби: при легкій формі - в молоці є пластівці і грудки; при помірній формі - вим'я набрякає, твердне, червоніє і стає болючим; при важкій формі - інтоксикація, стан тварини критичний.
Субклінічний. Ця форма хвороби небезпечна прихованим протіканням. Вона тривалий період проходить безсимптомно. Визначити її можливо шляхом лабораторних досліджень - шляхом підрахунку соматичних клітин і аналізу мікрофлори. У разі якщо своєчасно не виявити субклінічний мастит, він перейде в клінічну форму.
Хронічний. Як і при субклінічному маститі, форма хвороби носить прихований характер.
Можна тривалий період не припускати те, що корова хвора. Бактерії, що викликають хворобу, перебувають в тканинах. Хронічна форма з'являється, в разі якщо організм корови долає короткочасне запалення і починається уявне одужання. Для того щоб розпізнавати хронічний мастит, користуються: візуальною оцінкою молока - воно водянисте, з фрагментами пластівців; тестами; способом відстоювання. У разі якщо тварина не отримає відповідного лікування, захворювання буде періодично загострюватися.
Катаральний. Він з'являється, як правило, через неправильне доїння. Найчастіше порушується тільки одна частина вимені. Інфекційне захворювання, проникаючи в тканини, вражає молочні протоки і слизові оболонки. Шлях проникнення мікроорганізмів - сосок. Зовнішні ознаки: незначні вузлики біля соска - вони з'являються на 5-й день захворювання; в перші дні тварина відчуває себе нормально, потім з'являється висока температура; корова погано вживає їжу, слабшає; молоко стає нежирним, в ньому є пластівці.

Гнійний. Ознаки гнійної форми: На вимені тварини виникають затвердіння. Температура в місці ущільнення збільшується. Температура тіла досить висока - 40-41 градус. Молоко містить гній. При абсцесі і флегмоні прогноз невтішний - тварина не зможе відновитися. При гнійному запаленні вимені також може з'явитися: Абсцес. На молочній залозі виникають гнійники, що розростаються і зливаються один з одним. У корови висока температура. Захворювання призводить до деструктивних змін - частина залози не функціонує. При зниженому імунітеті починаються метастази: Флегмона. При цій гнійній формі виникає розлите вогнище гною. Молоко, зціджене з хворої частки, сіре, в ньому багато згустків.
Гнійно-катаральний. У разі якщо гній накопичується в альвеолах і молочних протоках, гнійний мастит переходить в гнійно-катаральний. Він з'являється в результаті життєдіяльності гноєтворних мікроорганізмів. Причина хвороби: погані умови утримання; проблеми в статевій системі. Через 3-4 дні від початку захворювання видимі ознаки захворювання пропадають. Подібна форма маститу або проходить, або переходить в хронічну стадію.
Серозний і гостро-серозний. Виникає вже після отелення. Запалюється тільки частина вимені. Ознаки: набряклість і почервоніння вимені; ущільнення і підвищення температури запальної ділянки; молочко водянисте, з пластівцями, схоже більше на воду. При серозній формі хвороби молоко стає блакитним.
Фіброзний. Ця модель з'являється, найчастіше, як результат катарального маститу. Ознаки: в уражених тканинах помітні крововиливи; виділення гною. Фіброзний мастит найчастіше завершується гангреною або метастазами в інші органи. Прогнози негативні. При фіброзній формі білок фібрин потрапляє в тканини, накопичується в них, це викликає порушення кровообігу і навіть некроз.
Геморагічний. Супроводжується зтонщенням стінок судин молочної залози. Кров, просочуючись в тканини і молочні протоки, закупорює їх. Характерні ознаки: молоко має червонуватий або рожевий відтінок; в шкірних покривах вимені - плями багряного кольору.
Гангренозний. Ця найбільш важка форма маститу. Його розвитку передує порушення кровообігу. Ознаки: тканини уражених часток стають мертвими, синьо-чорного кольору; з вимені виділяється смердюча рідина - бура або зелена, з білковими пластівцями. Найбільш негативний прогноз. Тварина може померти, в разі якщо інфекційне захворювання перекинеться на інші життєво важливі органи.
Діагностика

Успіх лікування корови залежить від своєчасної діагностики маститу. Існує три форми захворювання: гостра; прихована; хронічна. У 90% випадків у корів діагностується хронічний мастит. Його можливо визначити за якістю молока - воно рідке, нежирне і неоднорідне.
Діагностикою маститу займаються ветеринари.


Медикаментозне лікування

Медикаментозне лікування потребуватиме фінансових витрат, але в багатьох випадках, це єдина можливість допомогти тварині. При маститі як правило застосовують: Гормональний препарат - окситоцин. Для прискорення одужання. Використання даної речовини небезпечно для тільних корів - воно може спровокувати отелення завчасно. Ліки вводиться підшкірно - 5 одиниць на 100 кг маси. Перш ніж колоти гормон, видоюють молоко, а потім вводять окситоцин в яремну вену.
Антибіотики. Перш ніж колоти антибіотики, важливо визначити тип інфекції, що викликала запалення - це робиться шляхом обстеження мікрофлори в лабораторних умовах. Тільки фахівці можуть грамотно підібрати медичні препарати, а ось вводити їх тварині зможе і сам власник.
Способи введення антибіотиків: Внутрішньом'язові ін'єкції. При загальної інтоксикації використовують сильнодіючі препарати - «Біцилін-5» або «Нітокс». Через катетер вводять Мастісан. Препарати необхідно вводити протягом 3-4 діб. Інтраммарние ін'єкції - речовина вводиться безпосередньо в вим'я. Ліки продається в шприцах - «Мастісан». Перед ін'єкцією вим'я повністю звільняють від молока. У разі якщо випадок запущений, корові призначають комбінацію речовин. Наприклад, гарне поєднання дають комбінації: пеніцилін і стрептоміцин; стрептоміцин і еритроміцин; неоміцин і тетрациклін